Сушіння кукурудзи та зернових культур є обов'язковим етапом підготовки насіння до зберігання з метою подальшої посадки чи переробки. Для цього процесу інженери фірми «Технік» пропонують різні варіанти, які дозволять забезпечити швидке витягування зайвої вологи. Серед запропонованих варіантів, інфрачервона сушарка вважається найбільш сучасним, ефективним та інноваційним винаходом.

Для чого потрібна інфрачервона сушарка

Під час збирання врожаю, залежно від погодних умов, зернові культури можуть містити від 40% вологи. Цей показник є незадовільним для тривалого зберігання одержаної продукції. У разі великих обсягів процес сушіння зерна без використання спеціальних пристроїв може стати справжньою проблемою. Для того, щоб досягти необхідного рівня вологи в 15-20%, застосовують різні методи та установки. Найбільш щадним і водночас продуктивним є сушарка з інфрачервоним випромінюванням. Цей вид устаткування може використовуватися для сипучої агропродукції. Установка також успішно застосовується для підготовки тріски та тирси.

ІЧ-сушарка має такі переваги щодо інших способів сушіння сипучої продукції:

  • мінімальні витрати електроенергії. Сучасна сушарка з інфрачервоним випромінюванням у середньому споживає близько 2 кВт на одну тонну продукції;
  • висока продуктивність, інфрачервона сушарка для кукурудзи може обробляти до 1 тонни вологої продукції на годину;
  • сушарка інфрачервона, крім зменшення вологості, також добре справляється з безпечною дезінфекцією зернових, знищуючи шкідливу мікрофлору;
  • при цьому способі сушінню зберігаються всі корисні властивості зернових, які могли б випаровуватися за інших традиційних способах.

Принцип роботи сушарки з інфрачервоним випромінюванням

Традиційними є сушарки, які працюють за принципом впливу гарячого повітря чи рециркуляції. Обидва способи мають свої недоліки: низька продуктивність, випаровування недостатньої кількості вологи, необхідність повторювати цикл сушіння однієї і тієї ж партії, видалення разом із вологою поживних елементів, ризики займання продукції в камері.

Барабанні інфрачервоні сушарки працюють із застосуванням інфрачервоних нагрівачів, які найкраще імітують природний процес сушіння на сонці. Сушарка з інфрачервоним випромінюванням має камеру-барабан, до якого надходить зерно. Дуже важливо забезпечити рівномірну подачу, щоб усі зерна пройшли через випромінювачі. Потім вони транспортуються через шнек, що обертається, і подаються далі на виробничу лінію.

Вибрати та купити інфрачервону сушарку у Києві за ціною виробника

Вам потрібна якісна та продуктивна інфрачервона сушарка на виробництво? Наша фірма "Технік" виготовить її для Вас в Україні. Вже понад 30 років ми виготовляємо обладнання для сільського господарства та харчової продукції.

Інженери розробляють моделі за індивідуальним проектом, втілюючи в життя найкращі ідеї сучасної технологічної доби. Купити інфрачервону сушарку або замовити індивідуальну модель можна у Києві та Київській області. Замовлення можна оформити з доставкою та монтажем або замовити доставку обладнання поштовими службами по Україні.

Поширені запитання

1. Що таке інфрачервона сушарка барабанного типу?

Інфрачервона сушарка з барабаном - пристрій для сушіння в яке зерно поступово надходить за допомогою шнека. Працює агрегат електричної енергії. Купити інфрачервону сушарку у Києві та Київській області сьогодні, можна у фірмі «Технік» за ціною виробника.

2. Наскільки безпечна сушарка з інфрачервоним випромінюванням?

Інфрачервона сушарка працює за принципом на продукцію інфрачервоних хвиль, які впливають лише видалення молекул води, не руйнуючи структуру самого зерна.

3. Скільки тонн може обробити інфрачервона сушарка для кукурудзи за годину?

Залежно від моделі, сушарка з інфрачервоним випромінюванням може рівномірно висушувати насіння кукурудзи та зернових культур від 500 до 1500 кілограмів на годину.